Yazar Burak YELKEN -

Instagram Limitleri Nelerdir?

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi en popüler fotoğraf ve video paylaşım alanı Instagram’da da, takip etme, beğenme, hashtag, yazı karakteri ve paylaşımlarda sınırlar vardır şimdi bunlara göz atalım.

Takip Etme ve Takipçi Sayıları

İnstagram en fazla 7500 kişiyi takip edebiliyorsunuz. Eğer daha fazla kişiyi takip etmek isterseniz, Instagram “Hata: Daha fazla kişi takip edemezsiniz.” şeklinde bir hata mesajı ile sizleri uyarıyor.

Eğer takip ettiği kişi sayısı 7500’den fazla olan bir kullanıcı ile karşılaşırsanız, onun eski bir kullanıcı olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü bunu yapabilmenin tek yolu, limit konulmadan önce 7500’den fazla kullanıcıyı takip ediyor olmaktır.

Takipçi sayısında ise herhangi bir sınır bulunmuyor. Ancak, Instagram tarafından belirtilene göre, bir kullanıcı bir saat içinde en fazla 160 kullanıcıyı takip edebiliyor.

Beğeni

Instagram’da bir saat içinde en fazla 350 adet paylaşımı beğene biliyorsunuz. Biz bu sınırı denemedik, ancak deneyenlerin belirttiğine göre sınırı aşan kullanıcıların hesabı Instagram tarafından kilitleniyor. Bu durumun botlar ile beğenme gibi, kural dışı işlemlere karşı önlem olduğunu düşünüyoruz.

Hashtag

Instagram’daki paylaşımlarımızı daha fazla kişiye ulaştırmak için #Hashtag kullanıyoruz. Ancak hashtag kullanımının da bir sınırı bulunuyor. Instagram tarafından belirtilene göre bir paylaşımda en fazla 30 hashtag kullanabiliyorsunuz. Instagram’da kullanıcı kitlesi ortalama olarak en fazla 6 adet Hashtag kullanıyor, yani sınır pek fazla zorlanmıyor.

Karakter Sayıları

Instagram’da pek çok yere açıklama yazıyoruz. Peki bu açıklamaları yazarken ne kadar sınırımız olduğuna dikkat ediyor muyuz? İşte detaylı sınırlar:

Kullanıcı adı

Kullanıcı adı limiti en fazla 30 karakterdir. Karakter olarak harf, rakam alt tire (_) ve nokta (.) kullanabiliyoruz.

Biyografi (Hesap açıklaması)

Biyografi yani diğer bir söyleyişle hesap açıklamasında en fazla 150 karakter kullanılabiliyor. Artık neleri anlatacağınız size kalmış.

Gönderi (Paylaşım) Açıklaması

Gönderi açıklamasında en fazla 2200 karaktere kadar açıklama yapabiliyorsunuz. Ancak takipçiler 240 karakterden sonra  “Yorumun tamamını gör” seçeneği ile tüm açıklamayı görebilir.

Paylaşım

Instagram paylaşımlarında, hiçbir sınır yok ve gelecekte de böyle bir sınırın hiç olmayacağını öngörüyoruz. Ancak siz yine de, abartıya kaçmayın.

Fark ettiniz mi bilmiyorum ancak Instagram’da sınırların olması bir açıdan bakıldığında çok olumlu görünüyor. Özellikle 7500 üzerinde kişinin takip edilememesi ve beğeni sınırları takipçi ve beğeni için hile yapanlar için iyi bir önlem. Sonuç olarak, kullanıcıların İnstagram takipçi sayılarının diğer sosyal ağlara oranla çok daha güvenilir ve gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Fotoğraflarını Öne Çıkarmanın Püf Noktaları başlıklı makalemizde Boomerang gerçekten gerekli mi?, Instagram Stili Slayt Gösterileri ve Instagramda fotoğrafları nasıl ön plana çıkarırım hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Twitter hesabını RSS'den takip etmek için 
http://search.twitter.com/search.atom?q={twitter.kullanıcı.ismi}

BİLGE ADAMDAN IPUCU

Leave a Comment